Skip to content ↓
  • slideshow image
  • Staff

    SENIOR MANAGEMENT TEAM

    Mr A Sharpe Head Teacher

    Mrs H Barnes

    Assistant Head Teacher
    Mrs H Bennett Assistant Head Teacher
    Mrs J Krone School Business Manager

    Mrs C O'Brien

    Assistant Head Teacher
    Mr P Walls Assistant Head Teacher

    Teaching Staff

    NAME

    SUBJECT

    Mrs T Abel

    Head of RE

    Miss A Alessi MFL
    Mrs S Alexander Head of Y 9/Head of Subject - Dance

    Ms R Amoretti

    MFL

    Mrs M Austin Science

    Mrs L Barrett-Porter

    Head of English

    Mrs M Bell

    Head of Drama

    Mrs L Berridge

    Director of Sixth Form Studies/Psychology

    Miss J Bicknell English 1:1
    Mrs C Bracknell Science

    Miss C Bragg

    Music

    Mrs M Browne MFL

    Miss B Carter

    Head of Year 8/MFL

    Miss H Carter

    PE

    Miss A Clancy

    Head of KS3/Year 7, Mathematics

    Mr M Clancy

    Mathematics

    Miss T Clarke PE
    Mrs J Claxton RE

    Ms S Connelly

    Head of KS4/Year 10, MFL

    Mrs S Crook English
    Miss E Dellaporta Art
    Miss R Evans Mathematics

    Mrs A Every

    Art

    Ms L Flaherty History
    Mr M Galton Head of Art
    Mrs Y Garel-Porter English

    Mrs C Gham-Boh

    MFL

    Mr P Goodfellow

    Head of Science

    Mrs T Hitchins MFL
    Mrs S Jackson Head of Y11/English

    Miss A James

    Second in Mathematics

    Mrs J Jenson

    Food Technology

    Mrs G Johnson

    Head of Food Technology

    Dr G Johnston

    Mathematics 1:1

    Mr E King Science
    Miss S Lachowicz English/Media
    Mrs E Lebeter Drama

    Mrs F Maltby

    Head of  Music

    Miss E March

    Head of Mathematics

    Miss E Marriott History
    Miss R Maskell English

    Mrs T May

    Science

    Mrs S McCurdy RE

    Miss R McGlashon

    Head of PE

    Mrs R Morrison Science

    Dr M Nowicki

    Head of Geography

    Miss A Odeke Drama
    Miss J Osborne Psychology

    Mrs L Panter

    Head of Subject - Biology

    Mrs S Perkins

    Head of Sociology, History

    Mr J Perry Science

    Mrs H Pestana

    Head of Technology

    Mrs S Phillips

    Second in English

    Miss S Riddell Technology
    Mrs E Rix Head of History

    Mrs D Roberts

    Technology

    Mr W Robinson Science
    Mrs G Shaw Art

    Mrs A Stenhouse

    Business Studies & ICT

    Mrs A Thomas Maths 1:1 

    Mr P Thompson

    Mathematics

    Miss A Tuttolomondo Art

    Miss S Vennero

    Head of MFL

    Mr R Waughman

    Mathematics

    Mrs S White

    English

    Mrs L Whittle

    Head of Inclusion/SENCO, History

    Mrs A Wonnacott

    Head of Subject - Health & Social Care

    Mrs A Wood

    Mathematics

    Support Staff

    NAME

    ROLE

    Mrs E Barnes

    Food/Textiles Technician

    Mrs Z Booker PA to the Head Teacher

    Mrs D Brook

    KS4/5 Learning Coach

    Ms M Bruno Midday Supervisor

    Miss A Bulheller

    Finance Officer

    Mrs S Clancy

    Executive Assistant to Head Teacher /
    Clerk to the Governors /

    Duke of Edinburgh's Award Co-ordinator

    Mrs D Cone

    Catering Assistant

    Mrs S Crowe Catering Assistant

    Mrs E Cullen

    LSA

    Mrs A Davey Catering Assistant

    Mrs H Davies

    Careers Co-ordinator

    Mr M Elmes

    Senior Caretaker

    Mrs C Foy Science Technician

    Mr D George

    General Handyman

    Mr P Glassock

    Caretaker

    Mrs J Golding

    Catering Manager

    Mrs L Grant

    Senior Science Technician

    Mrs S Grant Cover Supervisor

    Miss J Green

    Finance Assistant

    Mrs N Guest Receptionist

    Mrs A Harding

    Administration/Reception

    Mr K Harris Caretaker

    Mrs K Henderson

    Learning Mentor KS4

    Mrs J Higgs

    Senior LSA - Numeracy

    Miss H Hill LSA
    Miss R James Catering Assistant
    Mrs L Joyce EAL Co-ordinator

    Mrs D Lauritzen

    Senior LSA - English

    Mrs K Lee Midday Supervisor

    Miss A May

    Science Technician

    Mrs B Middlemast-Neal

    Librarian

    Mrs M Miller Art & Graphics Technician

    Mrs K Neill

    Senior Administrator

    Miss E Newton

    Catering Assistant

    Miss D Palmer

    Learning Mentor KS3

    Mr P Perham Cook
    Mr N Plappert ICT Technician
    Mrs K Shields LSA

    Mrs M Smith

    Catering Assistant

    Ms C Smyth

    Student Data Manager

    Mrs V Sturge Midday Supervisor
    Miss M Tearrell Reprographics Technician
    Mrs A Waddy-Smith LSA

    Mrs M Walls

    Midday Supervisor

    Mrs J Weald

    Senior Secretary

    Mr J Webber

    Music Technician

    Mr M Woolner

    ICT Technician

    Mrs D Zumbika

    Examinations Officer

    SUPPLY TEACHERS

    Mr P Clark

     

    Mrs M Gaynor  

    Mr I Lomax

     

    Mrs C O'Shaughnessy

     

    PERIPATETIC MUSIC TEACHERS

    Mrs D Emmerson

    Piano

    Mrs T Florish

    Woodwind

    Mrs R Grosvenor

    Piano

    Mrs L Summers

     Violin

    Mrs H Thompson Singing

     

    ‘St Bernard’s is amazing!’

    — year 7 student